رييس عالي حوزه علميه اصفهان گفت: شعار اسلام منهاي مرجعيت و روحانيت و تفکيک دين از سياست، اکنون نيز به گوش مي‌رسد و همگان بايد در اين خصوص توجه و هوشياري لازم را داشته باشند در غير اينصورت تبعات جبران ناپذيري خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله مظاهري طي سخناني در درس اخلاق خويش با اشاره به اين که پيوند با مرجعيت، رمز پيروزي و بقاي جمهوري اسلامي است، اظهار داشت: در زمان پيروزي و تشکيل جمهوري اسلامي زمزمه دين منهاي روحانيت و جمهوري منهاي اسلام، فراوان به گوش مي‌رسيد و گروهي به تشکيل جمهوري تنها معتقد بودند و بر حذف لفظ «اسلامي» اصرار داشتند؛ ولي حضرت امام خميني(ره)، در مقابل تفكر تفکيک دين از سياست ايستادگي کردند و فرمودند «"جمهوري اسلا‌مي"،نه يک کلمه کم نه يک کلمه زياد».

وي افزود: در جمهوري اسلامي، محور حکومت و ناظر همه امور، بايد عالم رباني و مجتهد جامع الشرايط و پشتوانه حکومت، بايد مردم باشند؛ در اين مدل حکومتي، مردم همه کاره هستند، اما مرجعيت و روحانيت، محور و ناظر حکومت مردمي هستند. حکومتي که صرفاً به مردم متکي باشد، مورد تأييد اسلام نيست، همچنان که حکومت روحانيت بدون پشتوانه مردم نيز نه مورد تأييد و نه ممکن است.

مظاهري خاطرنشان کرد: اگر دو عنصر اساسي محوريت و رهبري پدرانه و مهربانانه حضرت امام خميني«ره» و نيز همراهي و حضور صميمانه مردم در صحنه نبود، انقلاب اسلامي به ثمر نمي‌رسيد، يعني ممکن بود انقلاب مردم ايران پيروز شود، اما آن انقلاب نظير انقلاب مشروطه با نفوذ بيگانگان همراه مي‌شد و ثمره‌اي جز بازگشت سلطنت به شکل ديگري نداشت.

وي با بيان اينكه بي‌توجهي به هشدارها و نصايح مراجع تقليد و علماي رباني، عواقبي همچون انحراف انقلاب مشروطه و پديد آمدن سلطنت پهلوي در پي خواهد داشت، افزود: همگان بايد ضمن حفظ وحدت و يکپارچگي، با مرجعيت و روحانيت ارتباط و از آنان حرف شنوي داشته باشند و بدانند که در صورت بروز و ظهور اختلاف، روحانيت نيز قادر به اصلاح امور نيست.

لزوم حفظ ترکيب روحانيت و مردم

رييس عالي حوزه علميه اصفهان همچنين در ادامه لزوم حفظ توامان «جمهوريت» و «اسلاميت» نظام را مورد تاکيد قرار داده و گفت: در جمهوري اسلامي، ترکيب روحانيت و مردم که ترکيب مقدسي است، بايد حفظ شود. حکومت منهاي روحانيت، انحراف است و روحانيت منهاي مردم نيز نمي‌شود. اگر مردم با وحدت، در صحنه حضور فعال داشته باشند و روحانيت را نيز محور قرار دهند، آنگاه مي‌توانند هشت سال دفاع مقدس را اداره کنند.

وي يادآور شد: اصرار تعاليم ديني مبني بر لزوم ارتباط با روحانيت و تأکيد بر اينکه فاصله از مرجعيت، ضلالت و گمراهي است، به خاطر جلوگيري از سقوط انسان‌ها، حکومت‌ها و جوامع بشري است.

مظاهري تاكيد كرد: امروز بر روحانيت واجب است که به صورت رايگان، تبليغ و خدمت کرده و خود را فداي ملت کنند، ملت هم بايد صددرصد تابع روحانيت باشند. اگر چنين شد، سعادت و رستگاري نصيب آنان مي‌شود.

هشدار به عواقب جدايي نسل جوان از روحانيت

وي در بخش ديگري از سخنان خود با هشدار مجدد نسبت به عواقب جدايي نسل جوان از روحانيت تصريح کرد: حفظ دين و آينده جوانان نيز وابسته به ارتباط با علماي رباني است. اگر کسي طالب باشد که فرزندان او مصون و محفوظ بمانند، بايد ارتباط آنان را با مسجد و روحانيت تقويت کند، و الا در مخاطره عجيبي واقع خواهند شد.

مظاهري افزود: پدرها و مادرها بايد توجه کنند که جوان‌هايي که سر و کار با مسجد ندارند، فعلا سر و کار آنها با ماهواره شده و بايد به حال آنان گريست، همه بايد براي اين‌گونه جوانان غمناک باشيم.

وي با بيان اينكه گرايش جوانان به مهدويت‌هاي دروغين و عرفان‌هاي کاذب و نوظهور، از عدم ارتباط آنان با مسجد و روحانييت نشأت مي‌گيرد، گفت: فرقه‌هاي نوظهوري از سوي بيگانگان و افراد حقه‌باز و دغل‌ ايجاد شده و در صدد بي‌دين کردن نسل کنوني به نام عرفان و به عنوان تشرف و نظاير آن هستند که خطرات فراواني در پي خواهد داشت.

وي در خاتمه گفت: اگر مردم به راستي تابع مرجعيت باشند و با علماي رباني و روحانيوني که از علم و تقواي کافي برخوردارند، ارتباط داشته باشند، منحرف نخواهند شد. البته مردم بايد مواظب باشند که به جاي روحاني، تابع افراد روحاني‌نما و اشخاص دنياپرست و دغل و حقه‌باز نشوند. مراقب باشند که فرزندان آنان به چه مسجدي مي‌روند و از سخنراني کدام روحاني استفاده مي‌کنند؟


تاريخ : | | نویسنده : nashremaaref |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.