شبکه خبر:رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت : استفاده از عینک های آفتابی در ساعات اولیه صبح و عصرها به هنگام غروب خورشید در مقایسه با بقیه اوقات روز مهمتر و ضروری تر است.

دکتر پرویز زرین بخش جراح و متخصص چشم با بیان این مطلب افزود: بسیاری از افراد تصور می کنند در ساعات اولیه صبح و همچنین عصرها که نور خورشید شدت کمتری دارد ؛ به استفاده از عینک آفتابی نیازی نیست و بر این اساس ممکن است در این ساعات کمتر از عینک استفاده کنند.

وی افزود: این در حالی است که در همین ساعات چون خورشید به صورت مورب می تابد؛ میزان اشعه بیشتری وارد چشم می شود؛ اما در سایر اوقات روز مثلا در ظهر که شدت تابش نور خورشید به حداکثر خود می رسد؛ نور مستقیم وارد چشم نمی شود بلکه بیشتر روی سر متمرکز می شود.

زرین بخش یادآور شد: تحقیقات نشان داده است ؛ در بهار ؛ پاییز و تابستان شدت اشعه UV یا همان اشعه فرا بنفش خورشید در ساعات اولیه تابش (صبح زود) و ساعات پایانی (بعدازظهر) به علت آن که پرتو خورشید با زاویه کمتر می تابد؛ دو برابر است و چشم ها در این ساعت ها کاملا در معرض خطر قرار دارند.
 
این متخصص با اشاره به اینکه استفاده از عینک های آفتابی استاندارد در همه فصل های سال لازم است ؛ گفت : عینک آفتابی غیراستاندارد؛ به علت کیفیت نامناسبی که دارد باعث ورود میزان بیشتری از نور خورشید به داخل چشم ها می شود.

وی افزود: عینک های آفتابی ؛ در دسترس ترین وسیله محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید است ؛ اما عینک های آفتابی غیر استاندارد نه تنها قادر به کنترل ورود نور خورشید به داخل چشم نیستند ؛ بلکه سبب بازتر شدن مردمک چشم و ورود اشعه بیشتر به داخل چشم می شود.
 
جراح و متخصص بیماری های چشمی اضافه کرد: با توجه به وجود عینک های آفتابی غیر استاندارد در بازار ؛ بهتر است افراد برای خرید آن به مراکز معتبر و مراکزی که دارای دستگاه های سنجش UV (اشعه فرابنفش خورشید) هستند ، مراجعه کنند.
 
عضو انجمن چشم پزشکی ایران با بیان اینکه مهمترین مشخصه عینک آفتابی جلوگیری از ورود اشعه فرا بنفش به داخل چشم است گفت : این اشعه و سایر اشعه های موجود در نور خورشید به پوست اطراف چشم آسیب می رساند و یک عینک آفتابی که مانع ورود این اشعه نشود نه تنها مفید نیست ؛ بلکه خطرناک هم هست.
 
وی افزود: همچنین استفاده از عینک های کوچک باعث ورود اشعه از اطراف و بالای چشم به داخل چشم می شود و توصیه می شود افراد از عینک هایی استفاده کنند که اطراف چشم را به طور کامل بپوشاند. 

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران یادآور شد: در محیطهایی مانند کنار دریا؛ استخر؛ فضاهای باز و در بیشتر شهرهای ایران که آفتاب شدید دارند؛ استفاده از عینک های آفتابی مناسب ؛ برای همه افراد لازم و ضروری است.

 عضو انجمن چشم پزشکی ایران گفت : اشعه آفتاب می تواند باعث پیری زودرس پوست و برخی سرطان های پوستی شود که پوست اطراف چشم به علت نازک تر بودن ؛ بیشتر در معرض عوارض نور خورشید قرار دارد. 

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با اشاره به اینکه ؛ استفاده از عینک های آفتابی و کرم های ضد آفتاب به خصوص در کودکان ؛ ضروری است افزود: چشم کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض عوارض و آسیب های ناشی از اشعه فرابنفش خورشید قرار دارد.

تاريخ : | | نویسنده : nashremaaref |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.