روز گذشته خاوير سولانا مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نامه وزراي خارجه گروه 1+5 را به همراه پيشنهاد اين گروه به منوچهر متكي تحويل داد.
 
به گزارش فارس، متن نامه وزراي خارجه گروه 1+5 (آلمان، انگليس، فرانسه، آمريكا، روسيه و چين) كه روز گذشته شنبه توسط خاوير سولانا مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تحويل منوچهر متكي وزير امور خارجه كشورمان داده شد، به شرح زير است.

ايران يكي از كهن‌ترين تمدن‌هاي جهان است. مردمان آن به دلايل موجهي نسبت به تاريخ، فرهنگ و ميراث خود احساس غرور مي‌كنند. ايران در تقاطعي جغرافيايي قرار داشته و از منابع گسترده طبيعي و امكانات بالقوه اقتصادي برخوردار است كه مردم آن بايد به طور كامل از آن‌ها بهره‌مند شوند.

اما در سال‌‌هاي اخير، روابط ايران با جامعه جهاني به دليل عدم اعتماد به برنامه هسته‌اي ايران در سايه تنش و بدبيني فزاينده قرار گرفته است. ما از كوشش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در پرداختن به اين مسئله پشتيباني كرده‌ايم، اما آژانس در گزارش‌هاي پي ‌در پي خود به اين نتيجه رسيده است كه نمي‌تواند تضمين‌هاي معتبري درباره نبود مواد و فعاليت‌هاي هسته‌اي اعلام نشده در ايران ارائه كند. دو سال پيش، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي موضوع را به شوراي امنيت سازمان ملل متحد ارجاع كرد كه تا به حال با صدور چهار قطعنامه ايران را به انجام تعهداتش فرا خوانده است.

ما، وزراي خارجه چين، فرانسه، آلمان، روسيه،‌ بريتانيا و ايالات متحده آمريكا كه در اين ماموريت به نماينده عالي سياست خارجي و امنيت اتحاديه اروپا پيوسته‌ايم، متقاعد شده‌ايم كه امكان تغيير وضعيت فعلي امور ممكن است. اميدواريم كه رهبران ايران نيز با ما در اين هدف همراه باشند.

در ژوئن 2006 (خرداد 1385) ما پيشنهادهاي بلند پروازانه‌اي را با هدف مذاكراتي همه جانبه ارائه كرديم. ما به ايران پيشنهاد همكاري در برنامه‌اي مدرن براي انرژي هسته‌اي با تضمين تامين سوخت داديم. همچنين، آمادگي داشتيم مسائل سياسي و اقتصادي و نيز امنيت در منطقه را به گفتگو بگذاريم. اين پيشنهادها به دقت بررسي و به منظور پرداختن به منافع ضروري و مهم ايران و جامعه بين‌الملل طراحي شده بودند.

امروز ما با توجه به مفاد قطعنامه‌ 1803 بار ديگر پيشنهادهاي خود را به پيوست‌ نامه حاضر و به منظور پرداختن سازنده به اين نگراني‌ها و منافع مهم ارائه مي‌دهيم.

البته ايران آزاد است تا پيشنهادهاي خود را ارائه كند. مذاكرات رسمي را مي‌توان به محض توقف فعاليت‌هاي مربوط به غني‌سازي و باز‌فرآوري از سوي ايران از سر گرفت.

علاقمنديم تصريح كنيم كه ما حق ايران را تحت پيمان‌هاي بين‌المللي كه اين كشور امضاء كرده و پذيرفته است، به رسميت مي‌شناسيم. ما كاملا اهميت تضمين تامين سوخت براي استفاده غير نظامي را درك مي‌كنيم و از تاسيسات بوشهر حمايت كرده‌ايم. اما هر حقي مسئوليتي را هم به همراه دارد، به ويژه در زمينه ايجاد بازگرداندن اعتماد جامعه بين‌المللي نسبت به برنامه‌ هسته‌اي ايران.

ما آماده‌ايم تا با ايران براي يافتن راهي براي پرداختن به نيازهاي ايران و نگراني‌هاي جامعه بين‌الملل همكاري كنيم و تكرار مي‌كنيم هرگاه اعتماد جامعه بين‌الملل نسبت به ماهيت منحصرا صلح‌آميز برنامه‌اي هسته‌اي شما دوباره ايجاد گردد، با ايران همانند دولت فاقد سلاح‌ هسته‌اي كه عضو پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي هستند رفتار خواهد شد.

از شما مي‌خواهيم نامه حاضر و پيشنهادهاي ما را با دقت بررسي كنيد. اميدواريم به زودي بتوانيم پاسخي از شما درباره آن دريافت كنيم. پيشنهادهاي ما فرصت‌هاي قابل توجهي براي منافع سياسي‌، امنيتي و اقتصادي ايران و منطقه فراهم مي‌‌آورند. اين گزينشي مقتدرانه براي ايران است. ما اميدواريم پاسخ شما مثبت باشد، چنين پاسخي سبب افزايش ثبات و پيشبرد بهروزي براي ملت‌هاي همه ماست.

 تاريخ : | | نویسنده : nashremaaref |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.