عصرایران؛ سید امید عرب- در ادامه فشارهای سیاسی- اقتصادی آمریکا علیه ایران، واشنگتن روند مسدودسازی مسیرهای انتقال گاز ایران به کشورهای اروپایی را تشدید کرده است.

مقامات کاخ سفید به این نتیجه رسیده اند که انتقال گاز ایران، رابطه سیاسی- تجاری کشورمان با اروپا و شرق آسیا را بهبود  می بخشد و این پدیده در نهایت، کاهش انزوای ایران را در جوامع بین المللی در پی خواهد داشت.در نتیجه این روند رو به رشد، نقش ایران نیز در منطقه پررنگ تر از گذشته خواهد شد و به همین دلیل، آمریکا از احداث خط لو له عراق- اروپا حمایت کرده است.

خط لوله مذکور از کشورهای سوریه و ترکیه عبور خواهد کرد و نهایتا گاز مورد نیاز اروپا از سوی این کشور تامین خواهد شد.

همچنین ، برای آمریکا طرح احداث خط لوله ترنس- افغانستان که از کشورهای ترکمنستان و افغانستان عبور و به بندرهای پاکستان خواهد رسید، اهمیت فراوانی دارد و موقعیت برتری بخش و ژئوپلتیک ایران در مسیر شرق به غرب و شمال به جنوب که به بازار مصرف گاز منطقه آسیایی و اروپایی می تواند متصل شود، مقامات آمریکا را به تکاپو انداخته تا توافق تهران با دهلی نو و کراچی در مورد خط لوله صلح را لغو کنند.

در همین راستا مقامات آمریکایی ، به ویژه سفرای این کشور در دهلی و اسلام آباد گفت و گوهای متعددی را با مسوولان این دو کشور پیگیری می کنند که محور اصلی مذاکرات این است که گاز ارزان ترکمنستان می تواند به کمک این دو کشور بیاید و نیازی به گاز ایران نیست.

آمریکایی ها بدون توجه به رژیم حقوقی دریای خزر، به همکاری مطالعاتی با اتحادیه اروپا پرداخته اند و در حال حاضر مشغول بررسی مسایل فنی مربوط به بخش زیر آب خط لوله گاز خزر و حتی یافتن سرمایه گذار در این پروژه احتمالی هستند.

از سویی دیگر، کاخ سفید قصد دارد روسای جمهور آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان را در آینده ای نزدیک و بدون ایران و روسیه برای بحث پیرامون عبور خط لوله گاز به اروپا ، به واشنگتن دعوت کند.

هدف اصلی این اقدام که انتقال هر چه سریعتر نفت و گاز حوزه دریای خزر به اروپا، جلب نظر مقامات قاره سبز به واشنگتن و البته نفوذ بیشتر آمریکا در معادلات منطقه قفقاز و خاورمیانه است.

کارشناسان معتقدند آمریکا با مطرح ساختن طرح های خط لوله ترانس کاسپین و ترانس افغانستان قصد دارد ایران را از لحاظ انرژی منزوی سازد و از ورود کشورمان به بازارهای انرژی هند و پاکستان جلوگیری کند و در عین حال، به ترکمنستان برای عدم فروش گاز به ایران فشار آورد.

آمریکا با پی گیری این روشها، دو سیاست عمده تضعیف روسیه در منطقه و تشدید انزوای سیاسی و اقتصادی ایران در بازارهای بین المللی را دنبال می کند .تاريخ : | | نویسنده : nashremaaref |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.