توصيه سه استاد غربي به 1+5: فرصت مبادله سوخت را از دست ندهيد

 

سه استاد دانشگاه هاي غرب در آستانه مذاكرات استانبول به گروه 1+5 توصيه كردند كه فرصت ايجاد شده توسط ايران براي مبادله سوخت را از دست ندهند.

نماينده جمهوري اسلامي درآژانس بين المللي انرژي اتمي روز گذشته با اشاره به اينكه با قرار گرفتن ميله‌هاي سوخت توليدي ايران در قلب راكتور تهران، دولت اجازه ادامه مذاكرات را نخواهد داشت، از مذاكرات استانبول به عنوان فرصتي تاريخي براي بازگشت غربي ها به ميز مذاكرات ياد كرد.

علي اصغر سلطانيه روز سه شنبه درگفتگو با خبرنگاران مطبوعات و رسانه‌هاي فرانسوي افزود: زمان به ضرر طرف مذاكره در جريان بوده كه بايستي از فرصت پيش آمده هرچه سريعتر استفاده كنند.

وي افزود: با قرار گيري اولين ميله‌هاي سوخت توليدي ايران در قلب راكتور تهران، احتمالا مجلس شوراي اسلامي ديگر اجازه اي به دولت براي انجام مذاكرات و يا امكان ارسال اورانيوم به كشور تركيه و يا خارج ندهد و در اين صورت خودمان به ساخت آن ادامه خواهيم داد.

سه استاد غربي در گفت وگو با ايرنا تاكيد كردند كه با محوريت بيانيه تهران در مبادله سوخت مي توان موضوع هسته اي ميان ايران و غرب را حل و فصل كرد.

'چن كين' استاد و تحليلگر آمريكايي در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار سياسي ايرنا در اين مورد يادآور شد: پيش از اين، ايران با ميانجيگري دو كشور تركيه و برزيل توافق كرد كه اورانيوم با غناي كم خود را با سوخت راكتور تهران مبادله كند.

وي تاكيد كرد كه اين توافق مي تواند باعث حل موضوع شود و اكنون نيز مي توان با محور قرار دادن آن مسائل را حل كرد.

استاد دانشگاه دانشگاه ميدل بري آمريكا افزود: اين توافق اقدام مثبتي بود كه نشان داد ايران به مذاكره تمايل دارد.

'اندرو ويليامز' استاد روابط بين الملل در دانشگاه سنت اندروز انگليس نيز در اين مورد اظهار داشت بيانيه تهران براي مبادله سوخت، تنها راه براي حل بحران از طريق همكاري نزديك دو طرف است.

اين استاد دانشگاه تاكيد كرد كه غرب نبايد اين فرصت را از دست بدهد.

'ادر بون' استاد دانشگاه در استانبول تركيه نيز بي توجهي غرب به بيانيه تهران را به ضرر آنها دانست.

او با اشاره به در پيش بودن مذاكرات استانبول تصريح كرد كه اكنون زمان همكاري فرارسيده است و غرب بايد از اين فرصت استفاده كند.

بيانيه تهران كه سه كشور ايران، برزيل و تركيه در اجلاس ارديبهشت 1389 در تهران در خصوص آن به توافق رسيدند داراي 10 بند بود.

يك) ما بر تعهد به عدم گسترش سلاح هاي هسته اي و مواد مرتبط با آن تاكيد و حقوق تمامي اعضا از جمله حقوق جمهوري اسلامي ايران به استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي در تحقيق، توليد و استفاده از انرژي هسته اي و چرخه غني سازي براي اهداف صلح آميز و بدون تبعيض را يادآوري مي كنيم.

دو) اعتقاد راسخمان را براي ايجاد فضاي سازنده ، مثبت و غيرتقابلي بيان مي كنيم تا به دوره اي از تعامل و همكاري رهنمون شود.

سه) معتقديم تبادل سوخت هسته اي بستري براي شروع همكاري در عرصه هاي مختلف به خصوص همكاري هسته اي صلح آميز شامل ساخت نيروگاه و رآكتورهاي تحقيقاتي است.

چهار) بر اساس اين مفاد، تبادل سوخت هسته اي، حركتي سازنده رو به جلو و نقطه شروعي براي همكاري ميان ملت هاست.

اين حركت ها بايد به تعامل مثبت و همكاري هسته اي صلح آميز هدايت شود و از هر گونه تقابل اعم از اقدامات، رفتار و يا اظهارات تندي كه به حقوق و تعهدات ايران بر اساس ان پي تي لطمه مي زند، پرهيز شود.

پنج) بر اساس مفاد فوق، براي تسهيل همكاري هاي هسته اي ذكر شده، جمهوري اسلامي ايران موافقت مي كند كه 1200 كيلوگرم اورانيوم كمتر غني شده در تركيه به امانت بگذارد.

اين مواد در مالكيت ايران در تركيه خواهد بود و ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي امكان نظارت بر اين مواد را خواهند داشت.

شش) ايران موافقت خود را با موارد فوق به آژانس بين المللي انرژي اتمي، ظرف هفت روز از طريق كانال هاي رسمي پس از تاريخ اعلام اين بيانيه، اعلام مي كند.

متناسب با دريافت پاسخ مثبت گروه وين شامل كشورهاي روسيه، امريكا و فرانسه و آژانس بين المللي انرژي اتمي، جزئيات بيشتر تبادل سوخت از طريق يك توافقنامه مكتوب و سازوكارهاي مناسب بين جمهوري اسلامي ايران و گروه وين كه به طور مشخص خود را متعهد به تحويل 120 كيلوگرم سوخت لازم براي رآكتور تحقيقاتي تهران كرده اند به طور مفصل تبيين خواهد شد.

هفت) از زماني كه گروه وين تعهد خود را به شرايط اين بيانيه اعلام كند، دو طرف به اجراي توافقنامه مذكور در بند شش ملزم خواهند بود.

ايران آمادگي خود را براي به امانت گذاشتن مطابق با توافقنامه ظرف يك ماه اعلام مي نمايد.

گروه وين نيز طبق اين توافقنامه متعهد مي شود 120 كيلوگرم اورانيوم مورد نياز رآكتور تهران را ظرف يك سال به ايران تحويل دهد.

هشت) در صورتي كه مفاد اين بيانيه مورد توجه قرار نگيرد، تركيه حسب درخواست ايران، LEU (اورانيوم كمتر غني شده) را به ايران به سرعت و بدون قيد و شرط برگشت مي دهد.

نه) تركيه و برزيل از آمادگي مستمر جمهوري اسلامي ايران براي تداوم گفتگو با گروه 1+5 در هر مكان ازجمله تركيه و برزيل درباره دغدغه هاي مشترك براساس تعهدات دسته جمعي مطابق بسته و نكات پيشنهادي استقبال مي كنند.

ده) تركيه و برزيل از رويكرد سازنده جمهوري اسلامي ايران در پيگيري حقوق هسته اي كشورهاي عضو ان پي تي قدرداني كردند و متقابلاً جمهوري اسلامي ايران از تلاش هاي سازنده كشورهاي دوست، تركيه و برزيل، در ايجاد فضاي همكاري براي استيفاي حقوق هسته اي ايران تشكر كرد...../تحلیل:ایرناتاريخ : | | نویسنده : nashremaaref |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.