همه اخبار روز یا اخبار مهم روز کدام یک را باید خواند
این مدخل با هدف ارائه اطلاعات پایه در زمینه های گوناگون به علاقه مندان حوزه های مختلف خبری در حال آماده سازی است و تلاش بر آن است تا نهایت اختصار و ایجاز در آن رعایت شود تا امکان دسترسی به اصلی ترین نکات مورد نیاز و اطلاعات عمومی و پایه دراختیار کاربران و مخاطبان قرار گیرد. در این بسته آموزشی تلاش شده است با استفاده از کتاب ها ، جزوه های آموزشی و… استادان حرفه روزنامه نگاری و ارتباطات اجتماعی، اصطلاحات و واژگان تخصصی این حرفه استخراج و در اختیار دانش پژوهان گرامی قرار گیرد، تا با همسان سازی و بکارگیری اخبار ایران درست آنها در متون خبری پیام درستی را به مخاطبان خود ارسال نماید.
گرچه امروزه دسترسی به اینترنت ، امکان گردآوری و دستیابی به اطلاعات را بسیار سهل تر از گذشته کرده است ، اما گاه کثرت و حجم اطلاعات موجود در شبکه ، دسترسی به اطلاعات مورد نظر را با کندی مواجه می سازد و استخراج نکات مورد نیاز از میان انبوه داده ها کاری دشوار و ملال آور می شود اخبار ایران
بسیاری از جوانان و پژوهشگران به کسب اطلاعات پایه و مبنایی در مورد موضوعات گوناگون خبری ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و … علاقه دارند و کمتر مجموعه ای یافت می شود که چنین اطلاعاتی را به اختصار و در حد رفع نیاز های اولیه عرضه کند .
آشنایی با اصطلاحات خبری ۱
خبر ، news/ news story :
اطلاع دادن درباره یک رویداد جاری که می تواند برای گروه قابل توجهی از مردم جالب باشد و از طریق چاپ ، پخش ( رادیو و تلویزیون ) اینترنت و یا از راه دهان به توده مخاطبان منتقل شود . این اطلاع رسانی بر مبنای پاسخ دادن به شش سوال خبری ( عناصر خبری ) چه اتفاقی افتاده ؟ چرا اتفاق افتاده ؟ چگونه اتفاق افتاده ؟ ( که ) در مورد چه کسی ؟ ( کی ) در چه زمانی ؟ کجا؟ شکل می گیرد که از سوی فردی به نام خبرنگار جست و جو و پرسیده شده است .
سخت خبر ، hard news :
سخت خبر به آن دسته از اخبار روز اطلاق می شود که زمان در آنها نقش حیاتی دارد و به نوعی می توان آنها را اسیر زمان دانست . این اصطلاح اغلب در مقابل « نرم خبر » به کار گرفته می شود .
در یک سخت خبر وظیفه خبرنگاران و سر دبیران این است که جزئیات مهم مربوط به یک رویداد را در اسرع وقت از طریق روزنامه ، تلویزیون یا هر منبع مربوط به یک رویداد را در اسرع وقت از طریق روزنامه ، تلویزیون یا هر منبع خبری دیگر به مخاطب برسانند و خبرنگار در پی آن است که به شش عنصر خبری در موجزترین شکل ارائه خبر پاسخ دهد ؛ چه اتفاقی افتاده ؟ چه کسی را در گیر کرده ؟ کجا و چه زمانی آن اتفاق افتاده ؟ و چرا ؟
سبک ارائه و تنظیم خبر در یک سخت خبر « سبک هرم وارونه inverted pyramid» است. مشخصه دیگر ، به نوع رویداد بر می گردد. مثلا اخبار مهم روز جنگ ، اقتصاد ، تحولات سیاسی ، دولت ، فجایع بشری ، جنایت ، تظاهرات و … در حالی که نرم خبرها سرگرم کننده اند یا توصیه هایی در باره سبک زندگی روزمره ارائه می کنند . تفاوت دیگر این است که اخبار روز سخت، اخباری با لحن خشک و رسمی هستند در حالی که نرم خبرها ، لحنی داستانی تر دارند . نرم خبر soft news را ببینید .
نرم خبر ، soft news :
نرم خبرها ، اخبار مهم روز هستند که برعکس سخت خبرها حساسیت زمانی کمتری دارند و بیشتر به مسائل و علائق انسانی می پردازند. به اطلاعات پس زمینه توجه بیشتری می کنند و آخرین اخبار جذاب انسانی، هنر ، سر گرمی ، شیوه های زندگی مردم را مورد توجه قرار می دهند . تفاوت دیگر نرم خبرها نسبت به سخت خبرها ، لحن توصیفی ، تصویری ، رنگی تر ، ادبی تر ، روایی تر و البته کم شخصی تر آن است . به همین دلیل هم نوشتن آن فنی تر از سخت خبر hard news است .

تاريخ : | | نویسنده : nashremaaref |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.